Luftwaffen ja Neuvostoliiton tappiosuhde ei ollut kuin 1:3,5

1941: 2800 Luftwaffen konetta, 10300 Neuvostoliiton konetta, suhdelukema 3.68
1942: 2299 Luftwaffen konetta, 7800 NL:n konetta, suhdelukema 3.39
1943: 3128 Luftwaffen konetta, 11200 NL:n konetta, suhdelukema 3.58
1944: 2913 Luftwaffen konetta, 9700 NL:n konetta, suhdelukema 3.33

Lähde: Axis History Forum, Richard Anderson (Dupuy Institute
Soviet Casualties and Combat Losses in the Twentieth Century’ by Krivosheev.
14263
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Itärintamalla olivat myös Romanian, Unkari ja Suomen ilmavoimat sotimassa sekä ainakin yksi kroatialainen hävittäjäyksikkö. Esim romanialaiset esittivät 1941-44 noin 2000 ilmavoittoväitettä (suomalaiset yli 1600).

Äänestä
  • Mitä ilmeisemmin vajaat 10% Neuvostoliiton tappioista tuli Saksan liittolaismaita vastaan joten Luftwaffen ja Neuvostoliiton tappiosuhdelukema lentokoneissa oli 1:3,2.

    Äänestä

Romanian ja Unkarin ilmavoimien lentokonetappioista 1941-44/en ole löytänyt mitään tietoja ja Suomenkin taistelutappiot ovat osin ristiriitaiset. Toiset opukset mainitsevat lukemiksi 209, toiset 215 mutta Carl Fredrik Geust antoi lukemiksi 272. Geustin lukema luultavasti sisältää myös vaurioituneet koneet jotka kirjattu myöhemmin menetetyiksi.

Romanian osalta on mainittu että se olisi menettänyt Stalingradin taisteluissa 73 lentokonetta. Sen sijaan koko 1941-44 tappiosaldoa en ole huomannut sen paremmin Unkarin kuin Romanian osalta. Romanialla oli enemmän lentokoneita kuin Suomella ja jopa omia tuottamiaan lentokoneita (esim IAR-80).

Äänestä
  • Tämä artikkeli kertoo Unkarin ilmavoimien historiasta ja tappioista, löytyy PDF -tiedostona googlettamalla:

    Establishment of the Hungarian
    Air Force and the Activity of
    the Hungarian Royal “Honvéd”
    Air Force in World War II Respectively

    Äänestä

Jos Luftwaffen ja Neuvostoliiton ilmasodan tappiosuhdelukema on ollut 1941-44 noin 1:3,5 niin tuskin vanhoilla koneilla lentäneellä Suomella ja NL:llä tappiosuhdelukema oli radikaalisti erilainen. Mitään 1:15 tappiosuhdelukemaa ei ollut. Todennäköisemmin yhtä suomalaisten menetystä kohden NL menetti suomalaisia vastaan ehkä noin 4 konetta.

Äänestä

Neuvostoliiton lentojoukkojen lentomäärät (taistelulennot) :
1941 - 459221
1942 - 852691
1943 - 885416
1944 - 993050
1945 (tammi-toukokuu) - 617758

Taistelutappiot:
1941 10300
1942 7800
1943 11200
1944 9700
1945 4100

Ei-taisteluissa menetetyt lentokoneet:
1941: 7600
1942: 4300
1943:11300
1944: 15100
1945: 6900

Neuvostoliiton lentopolttoainekulutus:
1942:3,813,000 tonnia
1943: 6,171,000 tonnia
1944: 7,168,000 tonnia

Akselivaltojen vastaavat:

1942: 1,426,000 tonnia
1943: 1,825,000 tonnia
1944: 1,403,000 tonnia

Äänestä

Suomen rintamalla suomalaisia vastaan oli neuvostoliittolaisten lentokonetappiot lentomääriin verrattuna paljon pienemmät kuin saksalaisia vastaan. Sen havaitsee esim vuodelta 1943 kun NL suoritti Suomen rintamalla suomalaisia vastaan noin 20700 sotalentoa eli 2,3% kaikista NL:n sotalennoista mutta tappiot olivat alle 1% kaikista NL:n tappioista.

Ei siis ihme miksi neuvostoliittolaiset lentäjät pitivät Suomen rintamaa paljon vaarattomampaa paikkana lentää kuin jos vastassa olisi olleet saksalaiset.

Äänestä
  • Suomella oli etupäässä vanhentuneita lentokoneita joiden tehot olivat paljon heikommat kuin Saksan koneilla. Lisäksi eteenkin vuodesta 1943 Neuvostoliiton kalusto parani laadussa. Neuvostoliittolaisten lentäjien yleinen näkemys oli että Suomen rintamalla oli paljon vaarattomampaa operoida kuin sodan päärintamalla. Suurin osa tappioista johtui sääolosuhteista ja mm. lentokentistä.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Suomella oli etupäässä vanhentuneita lentokoneita joiden tehot olivat paljon heikommat kuin Saksan koneilla. Lisäksi eteenkin vuodesta 1943 Neuvostoliiton kalusto parani laadussa. Neuvostoliittolaisten lentäjien yleinen näkemys oli että Suomen rintamalla oli paljon vaarattomampaa operoida kuin sodan päärintamalla. Suurin osa tappioista johtui sääolosuhteista ja mm. lentokentistä.

    Karjalan Rintaman hävittäjäyksiköiden tappiot suomalaisia vastaan olivat yleensä keskimäärin 0,4-0,6% sotalentomääristä ja tiedusteluyksiköillä vielä pienemmät. Eli 1000 lentoa kohden tappiot 3-6 konetta.

    Ei siten ihme että vaikkapa 1943 kun Neuvostoliiton yksiköt lensivät Suomen suunnalla suomalaisia vastaan n. 20 700 lentoa heidän konetappiot jäivät alle 100:n Eikä niitä kaikkia aiheuttaneet suomalaiset lentäjät tai ilmatorjunta.

    1Äänestä

Neuvostoliiton lentojoukkojen tappiot olivat valtavat. Siksi lentäjistä suuri osa oli kokemattomia, joka edelleen johti suuriin tappioihin.

Äänestä
  • Ne olivat Krivosheevin mukaan 46400 kun lasketaan mukaan tappiot sen jälkeen kun sota Euroopassa päättyi. Akselia vastaan NL menetti sotatoimissa 43100 lentokonetta.

    1Äänestä

Eräiden Karjalan Rintaman yksiköiden tappioita. Suurimpia näytti olleen suhteessa lentomääriin Murmanskin alueella operoivilla eteenkin 1941-42.

152 IAP (Arkangeli ja muualla Murmanskissa
Combat sorties - 4106❗
Air battles - 69
Losses of pilots - 36
Combat - 30
Non-combat - 6
Aircraft losses - 70
Combat - 59 ❗
Non-combat - 11

59 menetettyä konetta 4106 taistelulennolla.


760 IAP: (La-5)
(period from June 16, 1944 to September 9, 1944)
Combat sorties - 1260❗
Losses of pilots - 3
Aircraft losses - 4 ❗
4 lentokonetta 1260 sotalennoilla. Tämä yksikkö toimi suomalaisia vastaan ja tappiot lentomääriin nähden vähäiset. ❗

195 IAP:
period from June 5, 1942 to November 10, 1944)
Combat sorties - 4281❗
Losses of pilots - 20
Aircraft losses – 23 ❗

23 konetta 4281 sotalennoilla. Tappioprosentti 0,6%.❗

435 IAP:(LaGG-3)
Defense of Karelia and the Arctic - from March 11, 1943 to November 14, 1944.
Svirsk-Petrozavodsk operation - from June 21, 1944 to August 9, 1944.

Combat sorties - 2476❗
Losses of pilots - 8
Aircraft losses - 13 ❗

13 konetta 2476 sotalennolla. Tappioprosentti vajaat 0,6%❗

415 IAP
(period from December 12, 1942 to March 14, 1944)
Combat sorties - 2326 ❗
Losses of pilots - 10
Aircraft losses - 23❗
23 konetta 2326 sotalennolla. Tappio n. 1%.❗

period from March 14, 1944 to November 25, 1944)
Combat sorties - 1204❗
Losses of pilots - 5
Aircraft losses – 10❗
10 konetta 1204 sotalennolla. Tappio noin 0,8%.❗


773 IAP (Airacobra)

Defense of Karelia and the Arctic - from February 26, 1944 to January 13, 1945.
Svirsk-Petrozavodsk operation - from June 21, 1944 to August 9, 1944.
Tuloksin operation - from June 23, 1944 to June 27, 1944.
Petsamo-Kirkenes operation - from October 7, 1944 to October 29, 1944.

Combat sorties - 2375❗
Air battles - 61
Losses:
Pilots - 6
Aircraft – 9❗
9 konetta 2397 sotalennolla. Tappio alle 0,4%.❗

Äänestä
  • 144 hävittäjäkonetta 18050 lennolla eli tappio lähes 0,8%? Tappio% nostaa Murmanskin yksiköiden menetykset 1941-43.

    Suomalaisten lohkolla tappiot olleet alle 0,5% sota lentomääriin nähden.

    Äänestä

Suomen rintamalla suomalaisten ja neuvostoliittolaisten lentokonetappioiden suhdelukema tuskin oli radikaalisti erillainen. Saksalaisilla oli selvästi laadukkaampi kalusto kuin suomalaisilla.

Suomalaiset menettäneet sotatoimissa 215-272 konetta. Neuvostoliittolaiset 800-900.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

1941: 2800 Luftwaffen konetta, 10300 Neuvostoliiton konetta, suhdelukema 3.68
1942: 2299 Luftwaffen konetta, 7800 NL:n konetta, suhdelukema 3.39
1943: 3128 Luftwaffen konetta, 11200 NL:n konetta, suhdelukema 3.58
1944: 2913 Luftwaffen konetta, 9700 NL:n konetta, suhdelukema 3.33

Lähde: Axis History Forum, Richard Anderson (Dupuy Institute
Soviet Casualties and Combat Losses in the Twentieth Century’ by Krivosheev.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu