Vuonna 2024 ev.lut. kirkon kasteosuus tulee alittamaan 50 prosenttia.
Ev.lut. kirkon kasteosuuden romahdus:
2010: 79,3%
2011: 77,9%
2012: 75,3%
2013: 75,2%
2014: 72,2%
2015: 69,8%
2016: 69,3%
2017: 67,1%
2018: 64,9%
2019: 62,2%
2020: 53,6%
2021: 53,9%
2022: 55,7%
2023: 50,7%
2024: 47,9% (tammi-syyskuu)
Yhdeksän ensimmäisen kuukauden aikana syntyi 32 939 lasta. Syntyvyys nousi 117 edellisestä vuodesta. Kastettuja oli 15 765. Kastaminen laski 782 edellisestä vuodesta.
Syntyneet:
https://stat.fi/julkaisu/clmk9ryz23i460bw19ta41tdd
Kastetut:
https://kirkontilastot.fi/viz.php?id=271
Ev.lut. kirkon kasteosuuden romahdus:
2010: 79,3%
2011: 77,9%
2012: 75,3%
2013: 75,2%
2014: 72,2%
2015: 69,8%
2016: 69,3%
2017: 67,1%
2018: 64,9%
2019: 62,2%
2020: 53,6%
2021: 53,9%
2022: 55,7%
2023: 50,7%
2024: 47,9% (tammi-syyskuu)
Yhdeksän ensimmäisen kuukauden aikana syntyi 32 939 lasta. Syntyvyys nousi 117 edellisestä vuodesta. Kastettuja oli 15 765. Kastaminen laski 782 edellisestä vuodesta.
Syntyneet:
https://stat.fi/julkaisu/clmk9ryz23i460bw19ta41tdd
Kastetut:
https://kirkontilastot.fi/viz.php?id=271
Vastaukset 2
Vanhimmat
Parin pinnan vuosipudotukseen olisin jo tyytyväinen, nyt näyttää lähemmäs kolmea. Hyvä hyvä.
Kasteosuuden laskusta alle 50 prosentin on tulossa hyvä argumentti kiihdyttämään kirkon alasajoa tuleville vuosille, johon kannattaa viitata mahdollisimman monissa yhteyksissä.