Alle puolet vauvoista kastettiin?

Tarkistakaa joku laskelmani. Välillä marraskuu 2022 .. lokakuu 2023 syntyi 55735 vauvaa. Lähde

https://pxdata.stat.fi/PxWeb/pxweb/fi/StatFin/StatFin__synt/statfin_synt_pxt_12dl.px/table/tableViewLayout1/
https://tilastokeskus.fi/julkaisu/cl7t1gqrj30qj0dw04o1jpqi1

Evlut kirkkoon kastettiin (tai "liitettiin 0-vuotiaana") 26655 vauvaa vuonna 2023. Lähde kirkontilastot.fi. Keskimäärin menee tuollaiset pari kuukautta syntymästä kasteeseen.

Ja näistä jakolaskulla saa 47,8 %.

Toisaalta https://yle.fi/a/3-11365394 kertoo että vuonna 2019 on kastettu 62 prosenttia. Lasku tuntuu epäuskottavankin jyrkältä.
24567
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Itse en löydä tarjoamastasi Tilastokeskuksen linkistä kuin vuoden 2022 kuukausittaisen datan. En ollenkaan vuoden 2023 dataa.

Äänestä
  • No, nyt löysin jo sen vuoden 2023 linkin. Laskeskelen...

    Äänestä

  • 😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

    💋 ­N­­­y­­m­f­o­m­­­a­a­­­n­i -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21

    🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Äänestä

Miksi laskea tuollaisen ajanjakson kasteita? Kohta on saatavilla koko vuoden 2023 data.

Äänestä
  • Aloittaja

    Ks. aloitus tarkemmin. Joulukuussa 2023 syntyneitä vauvoja tuskin kastettiin vuonna 2023, ja vastaavasti tietysti tammikuussa 2023 kastettiin edellisen vuoden vauvoja.

    Äänestä

  • jori.mantysalo kirjoitti:

    Ks. aloitus tarkemmin. Joulukuussa 2023 syntyneitä vauvoja tuskin kastettiin vuonna 2023, ja vastaavasti tietysti tammikuussa 2023 kastettiin edellisen vuoden vauvoja.

    Luin liian nopeasti viestisi. Nyt ymmärrän pointtisi, mutta eikö kuitenkin aina kasteprosentti ole laskettu johdonmukaisuuden vuoksi vertaamalla samalla ajanjaksolla syntyneitä ja kastettuja? Muistaakseni sekä kirkko itse että media ovat tehneet niin. Onhan tuo kahden kuukauden viivekin spekulaatiota.

    Löysin mielenkiintoisen artikkelin helmikuulta 2023: "Korona sekoitti kirkon kastetilastot ja muutti tilastointitapaa" (https://www.kotimaa.fi/korona-sekoitti-kirkon-kastetilastot-ja-muutti-tilastointitapaa/). Tuossakin jutussa esim. vuoden 2022 kasteprosentti (55,7) on saatu jakamalla sen vuoden kasteiden määrä sinä vuonna syntyneiden määrällä.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Luin liian nopeasti viestisi. Nyt ymmärrän pointtisi, mutta eikö kuitenkin aina kasteprosentti ole laskettu johdonmukaisuuden vuoksi vertaamalla samalla ajanjaksolla syntyneitä ja kastettuja? Muistaakseni sekä kirkko itse että media ovat tehneet niin. Onhan tuo kahden kuukauden viivekin spekulaatiota.

    Löysin mielenkiintoisen artikkelin helmikuulta 2023: "Korona sekoitti kirkon kastetilastot ja muutti tilastointitapaa" (https://www.kotimaa.fi/korona-sekoitti-kirkon-kastetilastot-ja-muutti-tilastointitapaa/). Tuossakin jutussa esim. vuoden 2022 kasteprosentti (55,7) on saatu jakamalla sen vuoden kasteiden määrä sinä vuonna syntyneiden määrällä.

    "Kuluvan vuoden tilastot näyttävät Halmeenmäen mukaan aikanaan tarkemmin suuntaa."

    Kuluvan vuoden kasteprosentti tulee asettumaan 51,5 prosentin tietämille.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Luin liian nopeasti viestisi. Nyt ymmärrän pointtisi, mutta eikö kuitenkin aina kasteprosentti ole laskettu johdonmukaisuuden vuoksi vertaamalla samalla ajanjaksolla syntyneitä ja kastettuja? Muistaakseni sekä kirkko itse että media ovat tehneet niin. Onhan tuo kahden kuukauden viivekin spekulaatiota.

    Löysin mielenkiintoisen artikkelin helmikuulta 2023: "Korona sekoitti kirkon kastetilastot ja muutti tilastointitapaa" (https://www.kotimaa.fi/korona-sekoitti-kirkon-kastetilastot-ja-muutti-tilastointitapaa/). Tuossakin jutussa esim. vuoden 2022 kasteprosentti (55,7) on saatu jakamalla sen vuoden kasteiden määrä sinä vuonna syntyneiden määrällä.

    "Kasteisiin ei tilastoida myöskään rippikoululaisten kasteita."

    Nyt tähänkin saatiin selvyys kasteiden osalta. Liittyneiden osalta asia jää vielä auki.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Anonyymi00011 kirjoitti:

    Luin liian nopeasti viestisi. Nyt ymmärrän pointtisi, mutta eikö kuitenkin aina kasteprosentti ole laskettu johdonmukaisuuden vuoksi vertaamalla samalla ajanjaksolla syntyneitä ja kastettuja? Muistaakseni sekä kirkko itse että media ovat tehneet niin. Onhan tuo kahden kuukauden viivekin spekulaatiota.

    Löysin mielenkiintoisen artikkelin helmikuulta 2023: "Korona sekoitti kirkon kastetilastot ja muutti tilastointitapaa" (https://www.kotimaa.fi/korona-sekoitti-kirkon-kastetilastot-ja-muutti-tilastointitapaa/). Tuossakin jutussa esim. vuoden 2022 kasteprosentti (55,7) on saatu jakamalla sen vuoden kasteiden määrä sinä vuonna syntyneiden määrällä.

    Joo, totta kyllä.

    Sinänsä näiden tilastojen tulkinnanvaraisuudet eivät vaikuta mitään, kun katsoo vähänkään pidempää aikaa. Kirkon luvut menevät alaspäin, mutta sen verran hitaasti että kahden peräkkäisen vuoden välillä ei ole käytännössä merkittävää eroa.

    Äänestä

Syntyneet lapset:
2022 marraskuu 3 455
2022 joulukuu 3 373
2023 tammi-loka 35 416
Yhteensä: 43 244

2022 marraskuu - 2023 lokakuu

kastetut
22 324
51,6%

kastetut +0v
26 746
61,8%

Ylen prosentti on tietenkin laskettu pelkillä kastetuilla.

Ev.lut. kirkon kasteprosentin kehitys:
2000: 88,7%
2001: 88,2%
2002: 87,1%
2003: 87,0%
2004: 86,0%
2005: 85,6%
2006: 84,2%
2007: 84,0%
2008: 82,4%
2009: 80,2%
2010: 79,3%
2011: 77,9%
2012: 75,3%
2013: 75,2%
2014: 72,2%
2015: 69,8%
2016: 69,3%
2017: 67,1%
2018: 64,9%
2019: 62,2%
2020: 53,6%
2021: 53,9%
2022: 55,7%

Äänestä
  • Aloittaja

    OK, eli laskin jotain ihan pieleen.

    Oliko viime vuonna poikkeuksellisen paljon "0-vuotiaana liitettyjä"? Se lukuhan pitää laskea erikseen vähentämällä.

    Äänestä

  • jori.mantysalo kirjoitti:

    OK, eli laskin jotain ihan pieleen.

    Oliko viime vuonna poikkeuksellisen paljon "0-vuotiaana liitettyjä"? Se lukuhan pitää laskea erikseen vähentämällä.

    0v liitetyt
    2022: 3 659
    2023: 4 694

    Vuoden 2022 tilastot
    https://www.kirkontilastot.fi/viz.php?id=213

    Äänestä

  • Aloittaja

    Anonyymi00006 kirjoitti:

    0v liitetyt
    2022: 3 659
    2023: 4 694

    Vuoden 2022 tilastot
    https://www.kirkontilastot.fi/viz.php?id=213

    Isonpuoleinen nousu. Mitenkäs tuo DVV:n juttu menikään, oliko viime vuonna helpompi ilmoittaa vauvan nimi? Se voisi selittää.

    Tuohan tarkoittaa myös, että oikeasti liittyminen väheni.

    Äänestä

  • jori.mantysalo kirjoitti:

    Isonpuoleinen nousu. Mitenkäs tuo DVV:n juttu menikään, oliko viime vuonna helpompi ilmoittaa vauvan nimi? Se voisi selittää.

    Tuohan tarkoittaa myös, että oikeasti liittyminen väheni.

    Vuonna 2022 0v liitetyt nosti virallista kasteprosentti 8,1 prosenttiyksikköä. Nyt 2022 marraskuu - 2023 lokakuu välisenä aikana nousua oli 10,2 prosenttiyksikköä. Veikkaan, että syy on kirkossa joka on alkanut tehostetusti häiritsemään vanhempia jotka eivät ole kastaneet lastaan. Voihan se pohjasyy olla ettei nykyiset DVV lomakkeet enää suosi kirkkoa ja kastamista enää niinkuin ennen (Näistä epäasiallisista lomakkeista on täälläkin ollut aikanaan juttua).

    1Äänestä

  • jori.mantysalo kirjoitti:

    Isonpuoleinen nousu. Mitenkäs tuo DVV:n juttu menikään, oliko viime vuonna helpompi ilmoittaa vauvan nimi? Se voisi selittää.

    Tuohan tarkoittaa myös, että oikeasti liittyminen väheni.

    Vauvan nimen saattoi syksystä 2023 ilmoittaa netissä. Tarkkaa päivämäärää en tiedä.
    Periaatteessa iso muutos paperilomakkeeseen verrattuna. Paperiakin saa yhä käyttää.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Vauvan nimen saattoi syksystä 2023 ilmoittaa netissä. Tarkkaa päivämäärää en tiedä.
    Periaatteessa iso muutos paperilomakkeeseen verrattuna. Paperiakin saa yhä käyttää.

    Eli vuodelle 2024 on kirkolle luvassa lisää onkelmia, kun lapsen nimen voi ilmoittaa koko vuoden ajan netin kautta. Kasteosuus tulee romahtamaan entistäkin kovempaa tahtia.

    1Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Vauvan nimen saattoi syksystä 2023 ilmoittaa netissä. Tarkkaa päivämäärää en tiedä.
    Periaatteessa iso muutos paperilomakkeeseen verrattuna. Paperiakin saa yhä käyttää.

    Lisää julkisuutta tälle! Asiasta kannattaa mainita jokaiselle lapsen vastikään saaneelle.

    2Äänestä

Kyselin täällä joskus aiemmin rippikoulussa liitettyjen ja kastettujen lukujen perään, mutta siihen ei löytynyt vastausta. Eli onko ne mukana liittyneet ja kastettu luvuissa vai onko ne ihan omat erilliset luvut? Meinaan jos esimerkiksi rippikoulussa kastetut on mukana kastetut luvussa, niin ne on ensin vähennettävä kastetut luvusta ennen kuin voi laskea todellisen vauva kasteprosentin vuodelle 2023.

Äänestä
  • Aloittaja

    Hyvä kysymys. Jos nyt oikein katson tuota tilastoautomaattia, niin eivät ole ainakaan kastetuissa mukana, kun katsoo ikäryhmittäin.

    Mutta en mitenkään saa pyöritettyä lukuja niin, että vuoden 2022 jäsenmäärään lisäämällä ja vähentämällä saisi kovin tarkasti vuoden 2023 lukuja. Miten esim. "muuttoliike" eroaa kohdista "muutot seurakuntaan" ja "muutot seurakunnasta"?

    Äänestä

  • jori.mantysalo kirjoitti:

    Hyvä kysymys. Jos nyt oikein katson tuota tilastoautomaattia, niin eivät ole ainakaan kastetuissa mukana, kun katsoo ikäryhmittäin.

    Mutta en mitenkään saa pyöritettyä lukuja niin, että vuoden 2022 jäsenmäärään lisäämällä ja vähentämällä saisi kovin tarkasti vuoden 2023 lukuja. Miten esim. "muuttoliike" eroaa kohdista "muutot seurakuntaan" ja "muutot seurakunnasta"?

    Katsotaan, miten laskin 12/2022:

    joulukuun 2022 vähenemä 22680

    kastetut..................1743
    kastetut+0v liit. ..1969
    liittyneet.................1130
    -------------------------------
    yhteensä...............+4842

    kuolleet...................-5068
    eronneet...............-20471
    muuttoliike..................+17
    -------------------------------
    yhteensä...............-20680 (kuten 2. rivillä)

    Oliko tuosta kyse?

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Katsotaan, miten laskin 12/2022:

    joulukuun 2022 vähenemä 22680

    kastetut..................1743
    kastetut+0v liit. ..1969
    liittyneet.................1130
    -------------------------------
    yhteensä...............+4842

    kuolleet...................-5068
    eronneet...............-20471
    muuttoliike..................+17
    -------------------------------
    yhteensä...............-20680 (kuten 2. rivillä)

    Oliko tuosta kyse?

    Vaikka luvut menee hämmästyttävästi sattuman kaupalla tasan 12/2022 osalta, niin tuosta ei ollut kyse. Kaikkien muiden kuukausien tai koko vuoden osalta luvut ei täsmää noin laskettuna. Kastetut+0v liitetyt on kirkon keksimä ylimääräinen luku, jossa lasketaan toiseen kertaan kaikki kastetut + liittyneet luvusta alle 1 vuotiaat kastetut lapset eikä sitä täten pidä ottaa laskelmissa mitenkään huomioon.

    Jos koko 2022 vuosi lasketaan, niin vähenemä on 69 059.

    kastetut.............+25 020
    liittyneet............+20 285
    kuolleet................-50 921
    eronneet..............-63 694
    muuttoliike...............+347

    Yhteenlaskettuna vähenemä 68 963

    Samanlainen pieni heitto tulee myös kuukausittain laskettuihin lukuihin, mutta näin ne mielestäni pitäisi laskea. Enkä näin ollen saa lukuihin millään tilaa rippikoulussa kastettuille (948) tai rippikoulussa liittyneille (1 419). Voisi vetää johtopäätöksen, että rippikoulussa kastetut ja liittyneet olisi mukana liittyneet ja kastetut luvuissa, mutta en edelleenkään ole aivan varma.

    Pitäisi varmaan kysyä kirkon tilastopalvelusta, miksi luvut ei täsmää ja miten asia on rippikoulun kastettujen ja liitettyjen osalta.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Anonyymi00009 kirjoitti:

    Vaikka luvut menee hämmästyttävästi sattuman kaupalla tasan 12/2022 osalta, niin tuosta ei ollut kyse. Kaikkien muiden kuukausien tai koko vuoden osalta luvut ei täsmää noin laskettuna. Kastetut+0v liitetyt on kirkon keksimä ylimääräinen luku, jossa lasketaan toiseen kertaan kaikki kastetut + liittyneet luvusta alle 1 vuotiaat kastetut lapset eikä sitä täten pidä ottaa laskelmissa mitenkään huomioon.

    Jos koko 2022 vuosi lasketaan, niin vähenemä on 69 059.

    kastetut.............+25 020
    liittyneet............+20 285
    kuolleet................-50 921
    eronneet..............-63 694
    muuttoliike...............+347

    Yhteenlaskettuna vähenemä 68 963

    Samanlainen pieni heitto tulee myös kuukausittain laskettuihin lukuihin, mutta näin ne mielestäni pitäisi laskea. Enkä näin ollen saa lukuihin millään tilaa rippikoulussa kastettuille (948) tai rippikoulussa liittyneille (1 419). Voisi vetää johtopäätöksen, että rippikoulussa kastetut ja liittyneet olisi mukana liittyneet ja kastetut luvuissa, mutta en edelleenkään ole aivan varma.

    Pitäisi varmaan kysyä kirkon tilastopalvelusta, miksi luvut ei täsmää ja miten asia on rippikoulun kastettujen ja liitettyjen osalta.

    Sinänsä kastetut + "0-vuotiaat liittyjät" olisi ihan järkevä luku, kun sen vastinparina olisi "1-vuotiaat ja vanhemmat liittyjät". 15-17 -vuotiaita puolestaan tuskin kastetaan muualla kuin rippikoulussa.

    Ja eronneissa 10-19 on tylsää, kun tasan 18-vuotiaat ovat niin iso ryhmä.

    Tajusin missä tein virheen aloituksessa. Väärä sarake taulukossa jonka summasin. Noloa mutta ei ainutkertaista.

    Äänestä

  • jori.mantysalo kirjoitti:

    Sinänsä kastetut + "0-vuotiaat liittyjät" olisi ihan järkevä luku, kun sen vastinparina olisi "1-vuotiaat ja vanhemmat liittyjät". 15-17 -vuotiaita puolestaan tuskin kastetaan muualla kuin rippikoulussa.

    Ja eronneissa 10-19 on tylsää, kun tasan 18-vuotiaat ovat niin iso ryhmä.

    Tajusin missä tein virheen aloituksessa. Väärä sarake taulukossa jonka summasin. Noloa mutta ei ainutkertaista.

    Kirkon luvuissa pitäisi olla eriteltynä "0-vuotiaat kastetut" ja "yli 1-vuotiaat kastetut". Nykyinen "kastetut + 0-vuotiaat liitetyt" ei kuvasta lapsi kastettuja, niin kuin ei kuvasta kastetut lukukaan, koska molempiin on selvästi ynnätty yli 1-vuotiaita kastettuja, niin rippikoulussa kastettuja, kuin pieni määrä muitakin vanhempia kastettuja. Mutta hei, ei tässä ole mitään uutta. Kirkko AINA virittää valheellisesti lukuja itselle edullisemmiksi. Se mihinkä meidän ei pidä lähteä on se, että rummuttaisimme kirkon valheita eteenpäin.

    1Äänestä

  • Aloittaja

    Anonyymi00010 kirjoitti:

    Kirkon luvuissa pitäisi olla eriteltynä "0-vuotiaat kastetut" ja "yli 1-vuotiaat kastetut". Nykyinen "kastetut + 0-vuotiaat liitetyt" ei kuvasta lapsi kastettuja, niin kuin ei kuvasta kastetut lukukaan, koska molempiin on selvästi ynnätty yli 1-vuotiaita kastettuja, niin rippikoulussa kastettuja, kuin pieni määrä muitakin vanhempia kastettuja. Mutta hei, ei tässä ole mitään uutta. Kirkko AINA virittää valheellisesti lukuja itselle edullisemmiksi. Se mihinkä meidän ei pidä lähteä on se, että rummuttaisimme kirkon valheita eteenpäin.

    Se on sitten eri asia jos 0-vuotiaaksi liitetyksi ("liittyneeksi" kirkon terminologiassa) lasketaan muitakin kun 0-vuotiaina.

    Selvin luku olisi oikeastaan vaikka 2023 lopussa katsoa miten moni 2022 syntynyt on kirkon jäsen. Ilmiönä ajattelen olevan ihan muuta sen tavallisen tapauksen jossa vauva kuukauden tai muutaman kuukauden ikäisenä liitetään kirkkoon kuin jos vaikka nelivuotias jostain syystä liitetään.

    Ääh, pitäisi kädestä pitäen neuvoa millaisesta tilastosta saa järkevää dataa ulos.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jori.mantysalo kirjoitti:

Tarkistakaa joku laskelmani. Välillä marraskuu 2022 .. lokakuu 2023 syntyi 55735 vauvaa. Lähde

https://pxdata.stat.fi/PxWeb/pxweb/fi/StatFin/StatFin__synt/statfin_synt_pxt_12dl.px/table/tableViewLayout1/
https://tilastokeskus.fi/julkaisu/cl7t1gqrj30qj0dw04o1jpqi1

Evlut kirkkoon kastettiin (tai "liitettiin 0-vuotiaana") 26655 vauvaa vuonna 2023. Lähde kirkontilastot.fi. Keskimäärin menee tuollaiset pari kuukautta syntymästä kasteeseen.

Ja näistä jakolaskulla saa 47,8 %.

Toisaalta https://yle.fi/a/3-11365394 kertoo että vuonna 2019 on kastettu 62 prosenttia. Lasku tuntuu epäuskottavankin jyrkältä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu